Televizyon Ayarı

Televizyon Tarihi

Written by admin

Televizyon, elektrik yoluyla gönderilen ses ve görüntüleri alıp, görmemizi ve duymamızı sağlayan elektronik bir eşyadır. Genel itibariyle bir çerçevesi, görseli izleyebilmemiz için bir ekranı ve sesleri duyabilmemiz için dahili hoparlörü olan bu eşya çeşitli modellere sahiptir.

20. yüzyılda isimlendirilen televizyon, yunanca ve latinceden alınan TELE + VİSİON kelimeleriyle uzaktan görmek anlamına gelmektedir. Yunanca uzak kelimesi “Tele” ve Latince görmek anlamındaki “Vision” kelimelerinin birleşimi “Televizyon” kelimesinin yapı taşlarını oluşturmaktadır.
Televizyon ilk olarak 1923 yılında üretilmiş olsa da monitör mantığıyla görüntü veren bir cihazdan ileri gidemiyordu. İngiliz bilim insanı “John Logie Baird” tarafından üretilen bu cihazın ilk yayın alması 26 Ocak 1926 tarihini bulmuştur. Geçen yaklaşık 3 yıllık süre zarfında monitör olarak sayılan cihazın televizyonun icadı olarak ele alındığı tarih 26 Ocak 1926 tarihidir.

Günümüzde elektronik eşyaların kullanımı oldukça yaygınlaştı. Hatta var olan ürünlerimizin yeni modellerinin çıkması durumunda biran önce satın alma telaşına kapılıyoruz.

Türkiye’de televizyon ile tanışmamız 1972 yılına dayanıyor. Yıllar öncesinde üretilmiş uzaktan görme cihazı icadından neredeyse yarım asır sonra ülkemizde kullanılma başladı.

John Logie Baird 1926’da siyah-beyaz yayını icat ettikten 12 yıl sonra renkli yayını icat ederek 1938 yılında televizyonun renkli yayın yapabilme özelliği ile buluşturdu. 1940’lı yıllarda renkli yayının yapılması için çalışmalara hız verilse de, renkli televizyon yayını 1950’li yıllarda yaygınlaşmıştır.

İlk üretilen televizyon CRT(Katot Işınlı Tüp) teknolojisine sahipti, yakın geçmişte LCD, LED teknolojisiyle görüntü kalitesi arttı. Günümüzün en ileri teknolojisi ise OLED teknolojisidir.

BONUS

About the author

admin

5 Comments

  • Çocukken çok izlerdim ama şimdi dikkatimi çekmiyor. Telefon, televizyonu büyük oranda eritti bana göre. Belki de şöyle full HD bir LCD olsa,ben de yeniden TV izlerdim.

  • Televizyonun Türkiye’de bu kadar geç kullanılmasının sebebi neydi diye sormadan edemiyorum.. Yayın yüzünden miydi acaba?

Leave a Comment