Televizyon Ayarı Uydu Frekansı

Frekans ile Kanal Ekleme

Written by admin

Frekans bilgilerine sahip olduğumuz TV Kanalını nasıl tarayabiliriz? Kanal listemize yeni kanal nasıl ekleriz? Uydu alıcısına yeni kanal yüklemesi nasıl yapılır? gibi sorularınızın cevabını bu makalemizde bulabilirsiniz. Markalara göre Türkçe menülerde bazı adımlar farklı isimlendirilebiliyor. Bu sebeple her adım için birkaç varyasyon ile açıklamalar yapılmıştır.

Ana Menüye Girin:

Ana menüye girebilmek için televizyon kumandasını elinize alın. Uzaktan kumandanın “Menü” veya “Setup” yazan düğmesine basın.

 

Kanal Ekleme Sayfasını Açın:

Uydu alıcısı markasına göre; “Kanal Arama”, “Manuel Arama”, “Kanal Ekle”, “El ile Arama” gibi menülerden hangisi var ise, uzaktan kumandanızın aşağı-yukarı tuşlarını kullanarak üzerine gelin ve “OK” veya “Tamam” tuşuna basın.

 

Frekans Bilgisini Girin:

Karşımıza çıkan ekranda, uydu alıcısı markasına göre; “TP Frekansı”, “Alış Frekansı”, “Frekans”, “Uydu Frekansı” adıyla belirtilen alana gelin, uzaktan kumandanızdaki rakam tuşları ile ekleme yapmak istediğiniz TV kanalının frekansını yazın. Yüksek ihtimal ile sembol değeri bir altta bulunacaktır.

 

Sembol Değerini Girin:

Frekans değerini girdikten sonra, aşağı-yukarı tuşları ile sembol değeri bölümüne gelin. Uydu alıcısı markasına göre; “Sembol Oranı” veya “Symbol Rate” değeri yazacaktır. Uzaktan kumandanızın rakam tuşları ile eklemek istediğiniz TV kanalının sembol değerini yazın.

 

Polarizasyon Değerini Seçin:

Polarizasyon değerini gireceğiniz alan, “Polarizasyon” veya “POL” olarak değerlendirilmiş olabilir. Bu alan seçilebilir menü açacaktır. Aslında iki seçenek vardır ancak markalara göre farklı şekilde yazabilir. “Yatay / Dikey”, “H / V”, “Horizontal / Vertical” seçenekleri yazabilir. Yatay = H = Horizontal ve Dikey = V = Vertical şeklinde farklılık gösterebilir! Kanalın polarizasyon değerine göre seçiminizi yapın.

 

FEC Değerini Seçin:

FEC değeri seçilebilir bir menüye sahiptir. 2/3 , 5/6 , 8/9 tarzında değerlere sahiptir. Ekleme yapmak istediğiniz kanalın FEC değerine göre seçiminizi yapıp “Tamam” veya “OK” tuşuna basın. Bazı uydu alıcılarında bu değeri seçebileceğiniz alan yoktur. Bu adımı atlayabilirsiniz.

 

Taramayı Başlatın:

İşlemin sonuna geldik. Ekranın en altında bulunan, “Aramayı Başlat”, “Taramayı Başlat”, “TP Ara” seçeneğini tıklayın ve arkanıza yaslanın.

 

TEBRİKLER! 

Yeni kanal ekleme işleminiz başarı ile tamamlanmıştır. Yeni eklenen kanallar, listeleme seçeneği olarak alfabetik sıralama yapmadığınız durumlarda, sıralamanın en sonuna gelmiştir. Yeni kanalı görüntülemenin en kolay yolu; 1. Kanalı açın ve bir alt kanala geçin.

LG sihirli kumandayı incelediniz mi?  AN-MR18BA

İyi seyirler!

 

About the author

admin

Add Comment

Leave a Comment